Pape Satan Aleppe – kronika te nje shoqerie te lengshme – Umberto Eco

1,000 L

Sold By: Serxhio

In stock

LB-347

Categories: ,

“Pape Satàn, pape Satàn aleppe”, thoshte Dante në Ferri (VII,1), mes çmerisë, dhimbjes, mllefit, kanosjes dhe ndoshta ironisë. Krizë e ideologjive, krizë e partive, individualizëm i shfrenuar. Ky është mjedisi, mjaft i njohur, ku lëvizim: një shoqëri e lëngshme, ku jo gjithnjë është e lehtë të gjesh një yll polar (edhe pse fare lehtë mund të gjesh yje dhe yllka). Një koleksion esesh rreth botës moderne nga njëri prej figurave letrare më të mëdha dhe autor bestseller në botë.

Umberto Eco është një superstar ndërkombëtar për kulturën. Në këtë antologji të tij të fundit, eseisti dhe romancieri i famshëm, e vëzhgon botën që ndryshon me kureshtje të papërmbajtur dhe me mençuri të thellë.

Ashtu si disa studiues të tjerë para tij, Eco tregoi se një erudit me përmasat e tij, ishte i zoti shkruante për shumë lloj lexuesish. Kronika të një shoqërie të lëngshme përmban më shumë se 100 artikuj editorialë, të ndarë në 15 pjesë me tituj shumë tërheqës.

Ecoja nuk ishte kritizer, por ai nuk e duronte dot, f.v., “teprimin e budallallëkut, që po bllokon linjat e internetit”.

Ky libër është një dhuratë për lexuesin e tij: i zgjuar, i mprehtë dhe ndriçues.

VLERËSIME PËR LIBRIN

“Kënga e mjellmës së njërit prej intelektualëve më të mëdhenj të Europës. Ka shumë për të shijuar dhe medituar mbi këtë libër”

Kirkus Review

“Inteligjent, intrigues dhe shpesh therës. Mendim që provokon…nuanca ky koleksion flet shkoqur për mendjen e sofistikuar dhe të shkathët të Ecos.

Pushlisher Weekly

Ecoja kombinon leksionin me dashurinë për paradoksin dhe një sens humori të mrekullueshëm, hera – herës mizor e që nuk të kursen”

The New York Times

Be the first to review “Pape Satan Aleppe – kronika te nje shoqerie te lengshme – Umberto Eco”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reviews

There are no reviews yet.

Vendor Information

  • Vendor: Serxhio
  • 4.08 4.08 rating from 12 reviews

Menuja kryesore

Pape Satan Aleppe – kronika te nje shoqerie te lengshme - Umberto Eco

1,000 L

Add to Cart