Vendi ku nuk vdiset kurrë – Ornela Vorpsi

800 L

Sold By: Serxhio

In stock

LB-402

“Nganjehere, kur kalon ndonje vajze e bukur, nga verandat ku tretet ngadalë dita çohen psherëtima të avullta, më përvëluese se kafeja: – Pa shih kush po kalon! – Po tallesh, apo? Mos më thuaj që nuk e di sa herë është qepur e shqepur ajo atje!
Pastaj, me zemra të sfilitura, vijojnë: – Ah, Ingrid, Ingrid! Shalët e tua kaq të bardha, kaq të hijshme, kush t’i shqepi mbrëmë? Eja bukuroshe, eja të jap lekët për t’u riqepur prapë.”

Ornela, silueti që elektrizonte trotuaret me gropa të Rrugës së Durrësit dhe xixëllinte mijëra sytë e bordurave përballe Dajtit, rikthehet për të na çuar në vendin ku nuk vdiset kurrë. Ky nuk është një roman, edhe pse quhet i tille, ky është një amanet i dikujt që nuk vdes kurrë. Jemi në Shqipërine e pluhurtë dhe të baltë të kohës së diktaturës.

Peizazhi i Vorpsit është një territor letrar i shkëlqyer: ekzemplar, metaforik, universal. Me një gjuhë – bisturi, një italishte të adoptuar si shpresë, Omela rrëfen anti-edukimin sentimental të të gjitha grave të gjendura në mes të dhunës dhe vetmisë.

Be the first to review “Vendi ku nuk vdiset kurrë – Ornela Vorpsi”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reviews

There are no reviews yet.

Vendor Information

  • Vendor: Serxhio
  • 4.08 4.08 rating from 12 reviews

Menuja kryesore

Vendi ku nuk vdiset kurrë - Ornela Vorpsi